Aktualności

Wyjazd do Francji

W dniach 9-16 marca, grupa młodzieży z naszej szkoły uczestniczyła w drugim już z kolei wyjeździe zagranicznym w ramach projektu COMENIUS. W wycieczce uczestniczyła 5-osobowa grupa uczniów pod opieką 2 nauczycieli: Grzegorza Nawrot i Radosława Króla. Tym razem cel wyprawy był wyjątkowo atrakcyjny – stolica Francji, Paryż!

 

Wyruszyliśmy spod budynku LO w niedzielę o 2.30 rano, dojechaliśmy busikiem na lotnisko Okęcie w Warszawie, a stamtąd już samolotem na lotnisko Charles de Gaulle pod Paryżem. Stamtąd odebrały nas rodziny uczniów, którzy mieli być naszymi gospodarzami w trakcie tygodniowego pobytu. Od poniedziałku zaczęła się właściwa część pobytu. Zebraliśmy się przed budynkiem szkoły w miejscowości Louvres, kilkanaście kilometrów na północ od Paryża. Zostaliśmy powitani przez dyrektora szkoły francuskiej, a następnie mieliśmy okazję poznać naszych rówieśników z Francji, Niemiec, Włoch i Grecji.

Kolejne dni pobytu były wypełnione różnymi atrakcyjnymi wyjazdami, podczas których można było zobaczyć i nauczyć się mnóstwa interesujących rzeczy. I tak np. we wtorek zwiedzaliśmy muzeum lotnictwa Le Bourget oraz lotnisko Charles de Gaulle, w środę słynne muzeum Louvres w Paryżu, w czwartek chodziliśmy po lesie w parku krajobrazowym Chantilly pod Paryżem, a w piątek zwiedzaliśmy centrum nauki i edukacji La Villette. Trudno jest tu dokładnie opisać wszystkie atrakcje tych pięknych miejsc, w każdym razie wrażenia były niezapomniane.

Środa była dla nas najważniejszym dniem pobytu – wszystkie grupy prezentowały efekty swojej pracy na temat śladu węglowego i efektu cieplarnianego. Można bez przesadnej skromności powiedzieć, że nasza prezentacja wypadła doskonale, była chyba jedną z najlepszych zaprezentowanych tego dnia. Dodatkowo pokazaliśmy dwa krótkie filmiki wideo, nakręcone przez chłopaków z 1 klasy, które zrobiły wręcz furorę wśród publiczności.

W sobotę nastąpiło coś, co można określić nazwą „gwóźdź programu”.  Cały dzień od rana do wieczora zwiedzaliśmy całą grupą Paryż. Widzieliśmy wszystkie najważniejsze zabytki pięknej stolicy Francji – bazylikę Sacre Coeur, katedrę Notre Dame, Wieżę Eiffla, a na koniec, już wieczorem, gospodarze zrobili nam niespodziankę – rejs statkiem po Sekwanie. Tych wrażeń nie da się opowiedzieć – to trzeba zobaczyć !

 

 

Trochę przykro było nam odlatywać samolotem do Polski w niedzielne popołudnie, ale cóż – wszystko co dobre, szybko się kończy. Nasz wyjazd do Francji był niezwykle udany i niezapomniany. Mamy nadzieję, że kiedyś jeszcze tam wrócimy.